Przemysłowcy w epoce nowej energii
Gdy Elsa von Frühlingfeld użyła niedawno wyizolowanego pierwiastka uranu do podgrzania słoika z wodą, a uzyskaną parę wykorzystała do zasilenia silnika w procesie, który nazwała „atomizacją”, zapoczątkowała nową erę energii. Jej urządzenie, nazwane nucleum, sprawiło, że Saksonia stała się europejską potęgą nauki i inżynierii. Teraz, pokolenie później, wynalazcy, inżynierowie i przemysłowcy gromadzą się na saksońskim dworze, aby walczyć o przywództwo podczas nowej rewolucji przemysłowej. A Ty staniesz na jej czele!
Nucleum jest złożoną grą o rozbudowie sieci przemysłowych wymagającą planowania i reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację na mapie. W każdej turze gracz zagrywa płytkę akcji na swoją planszę albo na mapę, albo przeprowadza doładowanie. Łącz miasta, aby stawiać i zasilać budynki za pomocą nucleum oraz uranu z wybudowanych przez siebie kopalni. Wypełniaj kontrakty i wynajduj nowe technologie, prowadząc swoją wyjątkową frakcję do sukcesu i zaspokajając ambicje króla. Zostań najlepszym przemysłowcem w nowej erze!
Na czym to polega?
- Podczas rozgrywki wcielamy się w przemysłowców, którzy próbują odnieść sukces podczas ekonomicznego i technologicznego boomu w XIX-wiecznej Saksonii.
- Plansza główna przedstawia miasta, w których znajdują się działki budowlane, pola wydobywcze, pola na turbiny i elektrownie, które będziemy zapełniali w czasie gry. Pomiędzy nimi są też widoczne potencjalne połączenia kolejowe. Łącząc poszczególne miasta linią kolejową, będziemy tworzyli na mapie swoje sieci.
- Rozgrywka w Nucleum toczy się w sposób ciągły – swoje tury rozgrywamy po kolei, bez podziału na rundy czy fazy. W swojej turze musimy wykorzystać jedną z płytek akcji lub przeprowadzić doładowanie, pozwalające na ich odzyskanie i pobranie dochodu.
- Płytki akcji możemy wykorzystywać na dwa sposoby. Ich zagrywanie umożliwia przeprowadzanie akcji takich jak umieszczanie na mapie budynków, kopalni i turbin, pozyskiwanie nowych płytek, a także pozyskiwanie i wypełnianie kontraktów. Drugą opcją jest wykorzystanie płytki do położenia fragmentów torów. Zapewni nam to wyraźne profity, jednak płytek raz umieszczonych na planszy nie odzyskamy w czasie doładowania.
- Punkty będziemy zdobywać, wznosząc i zasilając budynki miejskie, wypełniając kontrakty i spełniając kolejne cele wyznaczone przez króla Fryderyka Augusta.
Dlaczego pokochasz tę grę?
- To świetna propozycja dla wszystkich fanów rozbudowanych strategii. Inspirowana popularnym Brassem, oferuje uczestnikom nie lada wyzwanie związane z długofalowym planowaniem, inwestycjami i poszerzaniem sieci wpływów.
- Niektóre akcje są dostępne wyłącznie w miastach należących do naszej sieci, a podłączanie miast do sieci wymaga poświęcania płytek akcji. Ta zależność powoduje, że każda podjęta decyzja może okazać się kluczowa i przyniesie efekty na późniejszych etapach gry.
- Złożone zasady wymagają dłuższego zapoznania się z grą, a podczas pierwszych partii będziecie uczyć się mechanizmów i zależności. Jednak gdy już zaczniecie dostrzegać niuanse, czeka Was strategiczne wyzwanie na najwyższym poziomie.
- Za stworzenie Nucleum odpowiada duet uznanych włoskich projektantów: Simone Luciani, współautor takich tytułów jak Tzolk'in: Kalendarz Majów czy Tiletum oraz Dávid Turczi znany z tworzenia trybów solo dla popularnych gier euro.
Zawartość:
- 2 instrukcje
- 8 pomocy graczy
- dwustronna plansza główna
- plansza boczna
- 4 dwuwarstwowe plansze graczy
- 4 plansze eksperymentów
- 28 kart
- kość
- ponad 350 tekturowych elementów
- 72 pionki robotników
- 24 kostki uranu
- 24 znaczniki sukcesu
- 16 żetonów turbin
- 12 znaczników dochodu
- 5 znaczników warunków końca gry
- 4 znaczniki nucleów
- 4 znaczniki punktacji